Word CV

CV hazırlarken yapılan hataların en başında, internet ortamından temin edilen özgeçmiş örneklerini şablon olarak kullanarak üzerinde kişisel bilgilerimizi düzenlemektir. İş ve staj pozisyonu arayan her adayın kişisel bilgileri farklı olduğundan ve özgeçmişin kişiye özgü derlenmesi gerektiğinden şablon üzerine oturtulan özgeçmişler hatalı hazırlanmaktadır. Firmaya ulaşan hatalı ya da eksik hazırlanmış CV, daha profesyonel hazırlanmış CV'ler arasından elenecektir.

CV hazırlarken ilk olarak isim soyisim/iletişim bilgileri, kariyer hedefi, kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iş ve staj deneyimleri, bilgisayar ve yabancı dil bilgileri, sertifika bilgileri, başarılar, ödüller, projeler, sosyal aktiviteler, kulüp ve dernek üyelikleri, ilgi alanları ve referans bilgilerinin bulunduğu taslak bir CV oluşturmalıyız. Oluşturacağımız taslak CV'de bu başlıklar dahilinde aklımıza gelebilecek her türlü niteliğimizi yazabiliriz. Taslak özgeçmişimizi oluşturduktan sonra ikinci adım özgeçmişimize son halini vermektir. Taslak özgeçmişiniz üzerindeki gereksiz ve fazla bilgilerinizi eleyerek, başvuracağınız pozisyona uygun bir özgeçmiş hazırlamanız doğrudur.

"Standart bir özgeçmiş hazırladım, uzun bir süre bana uygun bulduğum tüm firma ve görevlere göndereceğim" gibi bir bakış açısı başvurularınızı sonuçsuz bırakacaktır. Firmanın ve pozisyonun istediği nitelikleri dikkate alarak özgeçmişinizi düzenlemelisiniz. Unutulmamalıdır ki, işverenlerin istemiş olduğu adayın taşıyacağı niteliklere uygun bir özgeçmişiniz yoksa mülakata çağırılmayacaksınız. Bu sebeple iş ilanının ya da ilgili pozisyonun gerekliliklerine göre kişisel bilgilerinizi derlemeniz mülakata alınma olasılığınızı yükseltecektir.

İmla hataları, ifade bozuklukları, noktalama işaretlerindeki hatalar özgeçmiş hazırlamada özen göstermemiş olduğunuz imajını yaratır. Mezun olmak üzere olan ya da yeni mezun bir adaysanız özgeçmişiniz bir sayfayı geçmemelidir. Sayfalar dolusu özgeçmiş hazırlamak ne kadar birikimli, başarılı bir aday olduğunuz ve de diğer adayları eleyeceğiniz anlamına gelmez. Bilakis özgeçmişinizi doğru hazırlamadığınızın bir kanıtıdır.

Özgeçmişinizle başvuru yaparken kısaca firmada çalışma isteğinizi ve başvuru yaptığınızı belirten bir ön yazı hazırlamak gerekir. Firma yetkilisinin ya da departmanın dikkatine yazdığınız ön yazıda kısaca kariyer hedefinizden, firmada çalışmanızın size katacağı artılardan ve almış olduğunuz eğitim, varsa deneyimleriniz sayesinde sizin firmaya yapacağınız katkılardan söz etmelisiniz. Mülakat için randevu talebinizi bildirerek ön yazınızı sonlandırmalısınız.